piątek, 4 stycznia 2013

Rafał Kosik - Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci

  Tytuł: Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci 
Autor: Rafał Kosik
Seria:  Felix, Net i Nika
Tom: X
Wydawnictwo: Powergraph
Liczba stron: 604

  Wyobraź sobie, że świat, który znasz, to tylko jeden z miliardów w tym wszechświecie. Gdzieś istnieje taki sam jak Ty, drogi czytelniku Bartek, Olgierd czy Felicja. Tamten twój alterbliźniak jest w mniejszym lub większym stopniu do Ciebie podobny, ale to nadal Ty. Trochę trudno to sobie wyobrazić, prawda? Co byś zrobił, gdybyś nagle przeniósł się do takiego równoległego świata?  Inna kultura, zwyczaje, język. Bo
w nim historia potoczyła nieco inaczej, niż w świecie, w którym żyjesz... A co by było, gdyby okazało się, że w tym świecie nawet nie istniejesz? To właśnie spotkało Felixa, Neta i Nikę.

  "Świat Zero 2. Alternauci" to już dziesiąta część doskonałego cyklu jakim są przygody Felixa, Neta i Niki.
W pełni świadomości mogę stwierdzić, iż utrzymuje ona wysoki poziom swoich poprzedniczek.

  Jako że to drugi tom pod tym samym tytułem, autor kontynuuje wydarzenia toczące się w poprzedniej książce.
  Zatem akcja rozpoczyna się w świecie, który rozdzielił się od Świata Zero (czyli tego, z którego pochodzą przyjaciele) 75 lat wcześniej. Wciąż trwa w nim okupacja niemiecka i Warszawa wygląda zupełnie inaczej od tej, którą znają. Ma jednak pewną zaletę - tutaj rodzice Niki żyją i mają się całkiem dobrze. Dlatego dziewczyna nie chce opuszczać tego miejsca. Jednak bieg wydarzeń zmusza przyjaciół do ponownego przejścia przez Pierścień.
Kolejny odwiedzany przez gimnazjalistów świat to taki, którego historia potoczyła się osobnym torem 70 lat temu. W nim powstanie warszawskie zakończyło się sukcesem. Występują tu diametralne różnice w stosunku do miejsca znajomego nastolatkom. Zachodnia część Warszawy jest bardo nowoczesna i piękna. Tymczasem lewy brzeg Wisły...  Jednak tym razem Net znalazł w nim coś, co jest dla niego ważne - bliźniaki, jego rodzeństwo istnieją.  Przez niebezpieczeństwa zagrażające im trójka nastolatków zostaje wręcz wciągnięta przez Jump Gate. Lecz ich śladem wciąż podąża tajemniczy Złoty Jeż.
Następnym miejsce, w którym lądują jest rozłączone od Świata Zero o 800 lat. Tutaj nigdy nie wydarzyło się... rozbicie dzielnicowe. Dlatego Polska jest jednym z największych mocarstw na świecie i  wciąż panuje w niej monarchia. Różnice zauważalne są także w języku, w jakim posługują się ludzie (np. nasz weekend to sobotniedziel). Felix odkrył coś bardzo istotnego - w B800 odnalazł Laurę. Ale im dłużej tam przebywają, tym więcej zagrożeń na nich czyha. Ale w odpowiednim momencie pojawia się Złoty Jeż i zabiera ich do...
Czy przyjaciołom kiedykolwiek uda się wrócić do domu?

  Myślę, że "Świat Zero 2. Alternauci" to wyśmienita kontynuacja fenomenalnej serii o przygodach trójki gimnazjalistów.
  Bohaterowie są uczniami jednego z warszawskich gimnazjów. Felix - młody wynalazca, Net - nieletni geniusz informatyczny i Nika - dziewczyna posiadająca zdolności telekinetyczne. Cała trójka jest błyskotliwa i wszechstronnie obyta. Wszyscy są nietuzinkowi, charyzmatyczni i oryginalni.
  Kolejna zaleta to lekki, treściwy, bogaty i obrazowy język. Autor zastosował takie wyrażenia i pojęcia, które pogłębiają wiedzę czytelnika na różnorodne tematy. Ja w pewnych momentach zastosowałam się do wskazówek redaktorki (a jest to sama żona Kosika) i pozwoliłam sobie pominąć opisy na temat miłości pisarza  - samochodów. Dzięki tej książce nareszcie zrozumiałam kilka pojęć z fizyki (bo na lekcji nie potrafię zrozumieć zupełnie nic!). Poruszane są zagadnienia z informatyki, historii czy matematyki.
  Akcja toczy się w porażającym tempie. Kosik tak nakreślił fabułę, że naprawdę trudno się oderwać. Częste zwroty akcji, wysokie napięcie - te czynniki sprawiają, że czas spędzony z tym dziełem jest wyjątkowy. Zatopisz się w łóżku/ krześle/ fotelu/ sofie (bądź jakimkolwiek innym miejscu, w którym czytasz tą książkę) i całkowicie przeniesiesz się do miejsc odwiedzanych przez bohaterów. .
  Poruszone są istotne dla nastolatków problemy. Relacje damsko-męskie pomiędzy młodzieżą - tęsknoty, smutki, radości. Przedstawiono także uczucia między rodzeństwem - mogłoby się wydawać, że to odwieczne kłótnie, ale kiedy dojdzie do wymagającej tego sytuacji - bracia oraz siostry potrafią być opiekuńczy i odpowiedzialni. Zajęto się także problemem wychowywania się bez rodziców.
  A teraz czas na to, za co tak uwielbiam tą serię - kapitalny humor! Cięty dowcip, ironiczne komentarze, zabawne powiedzonka, śmieszne sytuacje - wszystko to sprawia, że ten cykl jest tak wyjątkowy!
  Jedyne, za co niestety muszę zganić Kosika - okładka! To całkowita 'alterokładka' poprzedniej. Zmieniona została jedynie kolorystyka i wzory na ubraniach. Wszystko inne jest takie samo, jak w pierwszej.
Jeśli jednak chodzi o wyklejkę - prawdziwy majstersztyk! Albowiem nie spotkałam się jeszcze z  tym, aby ilustracje umieszczać w tak  nudnym (w pozostałych książkach) miejscu, jakim jest wyklejka. Do tego jeszcze te znakomite i ujmujące rysunki... nie pozostaje mi nic innego, jak tylko pogratulować pomysłu!
  Każdy może po nią sięgnąć - jeśli tylko chce zażyć wybuchowej dawki przygód. Jednakowoż uważam, że najlepiej trafi ona do nastolatków, ponieważ autor zastosował zwroty, jakich używa ona na co dzień i obawiam się, że starszy czytelnik nie wszystkie z nich zrozumie. Myślę, że do dorosłego nie do końca trafią poruszane tu problemy, ponieważ ta seria została napisana specjalnie dla młodzieży.

  Różnorodni i wiarygodni bohaterowie, przejrzysty język, dobrze rozplanowana fabuła, istotne problemy, Netowe powiedzonka, trafny i kapitalny humor - połączenie tego wszystkiego sprawia, że  "Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci " jest powieścią perfekcyjną. I do tego pouczającą. Wprost idealną. To najlepsza książka polskiego autora, na jaką w moim literackim świecie kiedykolwiek trafiłam, a było tego mnóstwo. (Mamusiuboska... za niedługo chyba zacznę budować jej ołtarze!)
  Pan Kosik po raz dziesiąty spisał się idealnie. Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu tego znamienitego cyklu.
  Polecam. Świetna rozrywka na poziomi gwarantowana. Wręcz nie jestem w stanie opisać geniuszu tego dzieła słowami. Koniecznie musicie przeczytać. Słowo maniaczki książek- nie pożałujecie! Albowiem seria 'Felix, Net i Nika' jest najlepszą z wszystkich książek dla młodzieży, które ukazała się w ostatnim milenium.

Poza wszelakimi ocenami- dlatego otrzymuje etykietkę 'CUD!'


Jako że książka jest tak genialna, pozwalam sobie zamieścić kilka jej epickich fragmentów.

"-Myślicie, że to może być Świat Zero- zapytał bez przekonania Net.
Felix podniósł jedną z walających się wokoło gazet i rozprostował ją. 
-Szczerze wątpię.
Cała trójka pochyliła się nad gazetą. Tytuł artykułu na pierwszej stronie głosił: 
>>Na granicy polsko-chińskiej spokój<<"


"Pozostałą część drogi pokonali w milczeniu. Felix i Net obracali w głowach kolejne scenariusze rozmowy, którą odbędą nad grobem. Nika wiedziała już, że plan był od początku skazany na niepowodzenie. Nie można się przecież odwoływać do uczuć osoby, która uczuć nie ma"

"- Sam nie zjesz i drugiemu nie dasz?!- oburzył się Net.
-Bo chciałeś  mi go zabrać, kretynie!
-Wolałeś wyrzucić? Co za Net ogrodnika z ciebie!
-Wytrąciłeś mi go z dłoni, debilu!
-Ty nie jesteś prawdziwym Netem, ćwierćmózgu! Net by się podzielił!
Net pchnął neta, który wpadł na Neta.
-Uważaj trochę!
-Ty zacząłeś!
-Nie ja, tylko Net. Znaczy ten w czerwonym. 
-Ja cię nie popychałem!- oburzył się Net w czerwonym, popychając Neta w niebieskim.
-Mówię o tym drugim w czerwonym.
-A, to spoko... Ale zaraz! To ty mi zabrałeś miętowego.
-Spadówa! Niczego ci nie zabierałem.
Czerwony zamierzał ruszyć po swoją własność, lecz niebieski w odwecie pchnął go tak mocno, że niebieski się przewrócił, podcinając pomarańczowego. Pomarańczowy, wstając, wyrżnął barkiem w brzuch granatowego. Być może nawet zrobiła to niechcący, ale granatowy wziął to na poważnie i zamachnął się, żeby oddać. Biorąc zamach, trzasnął, z pewnością niechcący w plecy turkusowego"
(Net, Net, Net, Net, Net, Net i Net)OCENA: CudoSeria "Felix, Net i Nika"
I - Gang Niewidzialnych Ludzi | II- Teoretycznie Możliwa Katastrofa | III- Pałac Snów | IV- Pułapka Nieśmiertelności | V- Orbitalny Spisek | VI- Orbitalny Spisek 2. Mała Armia | VII- Trzecia Kuzynka | 
 VIII- Bunt Maszyn | IX- Świat Zero| X- Świat Zero 2. Alternauci SUPLEMENT WEDŁUG CHATIER: Razem z przyjaciółkami obejrzałam w kinie także film na podstawie "Felixa, Neta i Niki oraz Teoretycznie Możliwej Katastrofy". I jak to zwykle z filmami na podstawach książki bywa - zawiodłam się. Pominięto wiele wątków, zmieniono wydarzenia. Kolejne potwierdzenie prawdy, że książka ma o wiele większą władzę, niż film.8 komentarzy:

Patrycja Waniek pisze...

Uwielbiam tą serię, ten cytat z kilkoma Netami boski. Przede mną jeszcze bunt maszyn i zaraz będę brała się za Świat zero ;) Cudowna seria, idealnie dobrana ocena.
Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

*tę serię

Anonimowy pisze...

Kocham tą serię! To najlepsze książki na świecie! :)

Anonimowy pisze...

"W pełni świadomości mogę stwierdzić, iż utrzymuje ona wysoki poziom swoich czytelniczek."
???
A nie "poprzedniczek" przypadkiem?

Anonimowy pisze...

Ja jestem właśnie w trakcie czytania tej części ;3
Kocham te książki <333

Anonimowy pisze...

Ja tam za ta sera nie przepadam :/

Nika Clevleen pisze...

Seria - najlepsza pod słońcem Przewyższa tego całego Harrego Poterra! Uzależniłąm się od tych książek (od FNiN'a), nie mogę prawie że bez nich żyć.

Nika Clevleen pisze...

Kocham tę serię, uzależniłam się od niej.